Znaki BHP – czym są i jakie mają zadanie?

Znaki BHP - czym są i jakie mają zadanie

Dbanie o bezpieczeństwo w zakładzie pracy czy miejscach użyteczności publicznej jest obowiązkiem pracodawcy. Jednym ze sposobów na podniesienie poziomu bezpieczeństwa jest stosowanie znaków BHP, które ułatwią poruszanie się po obiekcie w sytuacji zagrożenia oraz ostrzegą przed niebezpieczeństwem.

Czym są znaki BHP i do czego służą?

Znaki BHP (czyli znaki bezpieczeństwa i higieny pracy) to symbole i piktogramy, których nadrzędnym zadaniem jest informowanie pracowników o możliwych zagrożeniach w zakładzie pracy. Zgodnie z przepisami muszą się one znaleźć w każdym miejscu pracy, a także w zakładach użyteczności publicznej. Znaki BHP możesz obejrzeć pod adresem https://www.bhp-gabi.pl/k674,znaki-bezpieczenstwa-znaki-bhp.html.

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Jednym z elementów wchodzących w skład tego obowiązku jest umiejscowienie w odpowiednich miejscach znaków BHP. Powinny one znajdować się wszędzie tam, gdzie występują zagrożenia:

– do linii wzroku w najbliższym otoczeniu lub w miejscu zagrożenia,

– przy wejściu na teren gdzie występuje zagrożenie – w przypadku zagrożenia ogólnego.

znak bhp informacyjny

Znaki BHP – jakie są ich rodzaje?

Znaki BHP można podzielić na cztery grupy. Zalicza się do nich znaki nakazu, zakazu, informacyjne oraz ostrzegawcze. Różnią się one od siebie wyglądem oraz mają do spełnienia inne zadanie. Znaki nakazu to biały piktogram na niebieskim kole. Ich zadaniem jest wymuszenie określonej czynności przed rozpoczęciem pracy lub wejściem na dany teren. W formie przekreślonego na czerwono piktogramu na białym kole prezentowane są znaki zakazu. Ich zadaniem jest zapobiegnięcie czynnościom, które mogłyby wpłynąć na higienę oraz bezpieczeństwo pracy. Trzecią grupą znaków BHP są znaki ostrzegawcze, czyli czarne piktogramy na żółtym tle w kształcie trójkąta. Mają one ostrzegać pracowników przed zagrożeniem oraz wystąpieniem niebezpieczeństwa. Ostatnia grupa to znaki informacyjne, które przyjmują formę biało-zielonych piktogramów.