Kleje anaerobowe – kiedy się przydadzą?

loctite 406

Kleje anaerobowe inaczej beztlenowe są powszechnie stosowane w przemyśle, ale niektórzy kupują je także na użytek własny do garażu, małego warsztatu czy gospodarstwa domowego, w którym mieszkają majsterkowicze. Kleje beztlenowe działają na zasadzie takiego dociskania dwóch elementów, aby między nimi wytworzyła się przestrzeń beztlenowa. Kiedy tak się stanie, klej zastyga i tworzy mocny rodzaj spoiwa. Kleje tego typu są profesjonalnym rodzajem mieszanki do metali, ale nie tylko.

Kleje anaerobowe – do czego można użyć?

Kleje tego typu pozwalają łączyć ze sobą metale, jak np. stal ze stalą, stal z aluminium, stal z mosiądzem , etc. Dzięki nim można jednak połączyć także inne elementy z metalami. Ważne jest to, aby przynajmniej jedna z łączonych części była metalowa. Kleje anaerobowe pozwalają efektywnie łączyć ze sobą metal i szkło, metal i elementy ceramiczne, metal i gumowe części, metal i tworzywa sztuczne, etc (sprawdź tutaj).

Kleje anaerobowe – jak używać?

Klej można nakładać tylko i wyłącznie na odpowiednio przygotowane powierzchnie. Trzeba je wcześniej wyczyścić z kurzu i pyłu lub z nierówności, które mogłyby utrudniać aplikację kleju. Nakłada się niewielką ilość kleju na jedną z części a następnie drugą dokłada się do niej delikatnie i okrężnymi ruchami powoli łączy. Klej zastyga dość szybko po odcięciu dostępu tlenu. Ważne, aby nie zamoczyć w nim obu części na raz i nie użyć go zbyt wiele.

kleje anaerobowe

Kleje anaerobowe – ile kosztują?

Ceny klejów anaerobowych wahają się w zależności od producenta oraz miejsca dokonywania zakupu. Jedno opakowanie kosztuje ok. kilkudziesięciu złotych, lecz jest bardzo wydajne. Warto kupować kleje i inne tego typu produkty u sprawdzonych dostawców, oraz z pewnych źródeł. Tylko wówczas ma się gwarancję, iż produkty będą miały odpowiednią konsystencję i będą gwarantowały odpowiedni stopień spoistości.