Tworzywa sztuczne otaczają ludzi ze wszystkich stron. Pod różnymi postaciami pojawiają się zarówno jako opakowania do żywności, jak i elementy służące jako ochrona przed deszczem i wiatrem. Pomimo wielu starań ciężko znaleźć zamiennik, który byłby znacznie bezpieczniejszy dla środowiska. Właśnie dlatego należy rozważnie dysponować tworzywami, które już mamy.
Dookoła nas
Poliwęglan to materiał, który cechuje się stosunkowo dużą wytrzymałością. Dzięki tej właściwości był w przeszłości wykorzystywany do produkcji butelek, w których sprzedawano napoje. Dzisiaj dzisiejszym tworzywo takie znajdziemy jedynie w butelkach dla małych dzieci. Kolejna z cech poliwęglanu, to duża przezroczystość, przez co wygląda bardzo podobnie do szkła i dzięki temu świetnie sprawdza się jako trwalsza alternatywa dla szyb. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że produkty z poliwęglanu charakteryzują odpornością na niskie temperatury (nawet do -150 stopni Celsjusza).
Recykling w każdym domu
Coraz większą uwagę skupia się na ponownym użyciu materiałów z tworzyw sztucznych. W przypadku dużych arkuszy z poliwęglanu można zastosować odpowiedni klej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na melkib.com.
Wybierając klej do poliwęglanu, należy zdecydować, w jakiej ma być on formie. Wpływ na ostateczną decyzję ma zwykle to, jaki jest format łączonych elementów oraz jaki jest dostęp do naprawianych powierzchni. Klej kontaktowy, który trzeba w pierwszej kolejności nałożyć na obie łączone strony, okaże się zwykle wygodniejszy dla małych powierzchni. Dla dużych powierzchni dużo wygodniejszy okaże się zwykle reakcyjny klej jednoskładnikowy, w przypadku którego nie ma potrzeby dodawania utwardzacza. Dodatkowo kleje takie są często oparte o żywice epoksydowe, dzięki czemu łączenie jest trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki doborowi odpowiedniego spoiwa każdy ma możliwość wykonania pracy w komfortowy dla siebie sposób.