Sieć Wi-Fi i jej podstawowe parametry

router wifi

Przed wyborem rutera musimy zdecydować, jaką sieć będziemy mieli w swoim mieszkaniu. Tutaj mówimy o obsługiwanych częstotliwościach, szybkości transmisji danych i zasięgu routera. Zasięg zależy bezpośrednio od mocy routera, w którym go zainstalujesz, czy będzie działał przez ściany, czy sygnał będzie rezonował z sąsiednią siecią Wi-Fi.

Obsługiwane częstotliwości sieci Wi-Fi to 2,4 GHz i 5 GHz

Większość niedrogich routerów obsługuje tylko częstotliwość 2,4 GHz. W większości przypadków świetnie radzą sobie z podłączeniem domowych urządzeń do sieci za pomocą kabla i Wi-Fi. Niektóre modele mogą jednak nie poradzić sobie z dużą liczbą połączeń, np. jednoczesnym pobieraniem plików z trackerów torrentowych, i ulec awarii, czyli przestać przesyłać dane, zawiesić się lub zrestartować.

Najbardziej istotne w tej chwili jest urządzenie z obsługą 5 GHz. Najlepiej wybierać dwupasmowy router wifi z tego sklepu. Obsługują one więcej połączeń i zapewniają większe prędkości. Do wad należy zaliczyć krótki zasięg i małą siłę sygnału, co uniemożliwia przesyłanie danych przez betonowe ściany bez znacznych strat.

Standardy Wi-Fi – czym są i jak wpływają na szybkość

Zazwyczaj niedrogie routery wifi będą oddawać sygnał przez sieć Wi-Fi z prędkością od 50 do 150 Mb/s. W zasadzie jest to wystarczające dla przeciętnego użytkownika, a dostawca usług internetowych często nie będzie w stanie zaoferować prędkości wyższych niż ta.

Najlepiej wybrać model, który ma 10% marginesu w stosunku do maksymalnej prędkości dostępnej w sieci dostawcy usług internetowych. Najlepszą opcją w tej chwili są te, które są w stanie rozdawać prędkości sieciowe do 300Mbps. Zazwyczaj jest to oznaczone wsparciem dla standardu 802.11n. Jeśli zamierzacie kupić model ze średniej półki cenowej, obsługa 802.11ac będzie obowiązkowa. Należy jednak pamiętać, że istnieje margines błędu w przypadku sprzętu i warunków, które wpływają na prędkość.