Nagrzewnice elektryczne przemysłowe są używane w różnych procesach, w których temperatura obiektu lub procesu wymaga podwyższenia. Na przykład olej smarujący musi zostać podgrzany, zanim zostanie dostarczony do maszyny, lub rura może wymagać użycia grzejnika taśmowego, aby zapobiec zamarznięciu na zimno.
Nagrzewnice elektryczne https://zamu.pl/nagrzewnice działają na zasadzie zamiany energii elektrycznej na ciepło. Następnie ciepło jest przekazywane do procesu poprzez różne formy wymiany ciepła.
Konwekcyjne: Konwekcyjne przenoszenie ciepła występuje, gdy ciepło jest przenoszone w wyniku ruchu płynu (takiego jak ciecz lub gaz). Istnieją dwie podstawowe formy konwekcji, konwekcja swobodna i konwekcja wymuszona.
Swobodna konwekcja występuje, gdy płyn płynie w sposób naturalny z powodu gradientów ciepła. Na przykład gorące powietrze unosi się, a zimne opada, więc konwekcja naturalna opisuje tendencję gorącego powietrza do przemieszczania się nad zimnym. Gdy powietrze jest w ruchu, część ciepła z gorącego powietrza jest przenoszona do chłodniejszego powietrza.
Konwekcja wymuszona opisuje sytuacje, w których siła zewnętrzna jest wykorzystywana do przyspieszenia przepływu płynu. Przykładem wymuszonej konwekcji może być użycie wentylatora lub mieszadła do wywołania ruchu cieczy lub gazu.
Metody wymiany ciepła
Przewodząca: przewodząca wymiana ciepła jest najpowszechniejszą metodą wymiany ciepła w przypadku ciał stałych. Gdy ciepło jest przenoszone do ciała stałego, mikroskopijne atomy (lub cząstki), które tworzą ciało stałe, zaczynają się nagrzewać i szybciej wibrować.
Energia z wibracji przekazywana jest do sąsiednich atomów, które również zaczynają się nagrzewać. Ogrzewanie przewodzące jest zwykle stosowane w przypadku ciał stałych, ponieważ mają one gęstą, powtarzalną strukturę cząsteczkową.
Promieniowanie: Promieniowanie cieplne to przenoszenie ciepła za pomocą fal elektromagnetycznych. Obiekty o temperaturze powyżej zera absolutnego emitują energię cieplną w wyniku przypadkowego ruchu ich cząstek.
Energia cieplna jest emitowana w postaci fal elektromagnetycznych, które rozchodzą się od obiektu. Energia tych fal może następnie ogrzewać otaczające obiekty, płyny i gazy. Typowe przykłady promieniowania cieplnego obejmują ciepło, które odczuwamy od Słońca, oraz ciepło używane do gotowania przedmiotów w tradycyjnym piekarniku.