Klej do gwintów stosuje się podczas zabezpieczania śrub. Użycie takiego kleju w znacznym stopniu minimalizuje ryzyko odkręcania się gwintu. To czyni konstrukcję bardziej stabilną i odporną na wszelkiego rodzaju drgania. Klej do gwintów potrafi być bardzo skutecznym środkiem zabezpieczającym, jednak należy go stosować zgodnie z instrukcją. Istnieje kilka rodzajów klejów, które różnią się między sobą kolorem opakowania. Każdy cechuje się innymi właściwościami, więc warto dowiedzieć się, czym różnią się poszczególne kleje, aby podczas zakupu wybrać ten, który sprosta naszym oczekiwaniom. Jak wybrać odpowiedni klej i na co zwracać szczególną uwagę?
Czym charakteryzują się kleje do zabezpieczania gwintów?
Kleje do gwintów to inaczej kleje anaerobowe. Jest to bardziej specjalistyczna nazwa, pod którą możemy spotkać ten preparat w różnego rodzaju marketach budowlanych. Kleje do gwintów cechują się specyficznym przebiegiem utwardzania, ponieważ zaczynają one zastygać dopiero po kontakcie z metalem po odcięciu dopływu powietrza. Z tego względu bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku zabezpieczania klasycznych gwintów. Podczas przykręcania gwintu zostają spełnione oba wymienione wyżej warunki, więc dochodzi do zastygnięcia kleju, co sprawia, że gwint zostaje unieruchomiony w wyznaczonym miejscu. Klej po zaschnięciu wykazuje dużą odporność na wstrząsy oraz wibracje, wysokie temperatury oraz ciecze.
Jaki klej wybrać?
Zazwyczaj kleje do gwintów dzielą się na trzy rodzaje: lekkie, średnie oraz mocne. Te pierwsze idealnie sprawdzają się jako zabezpieczenie gwintu przed odkręcaniem. Nie są one jednak zbyt odporne na wszelkiego rodzaju drgania i wibracje oraz inne czynniki zewnętrzne.
Kleje średnie idealnie nadają się do urządzeń narażonych na drgania, a odkręcenie gwintu zabezpieczonego takim klejem wymaga dużego nakładu siły.
Kleje mocne stosuje się w przypadku gwintów, których nigdy nie planuje się odkręcać. Ich demontaż po zastosowaniu takiego kleju jest możliwy jedynie przy użyciu palnika.