Stanowisko pracy umieszczone na wysokości stanowi dla pracownika bezpośrednie zagrożenie życia. Z tego powodu musi być ono odpowiednio wyposażone w poręcze i siatki zabezpieczające. Pracownik wykonujący pracę na wysokości powinien także zostać wyposażony w środki ochrony osobistej takie jak kask i szelki bezpieczeństwa. Sprzęt ochronny musi spełniać określone wymogi i być dopasowany do wymiarów danego pracownika. W zależności od charakteru wykonywanej pracy można wyróżnić kilka rodzajów szelek zabezpieczających.
Czym charakteryzują się szelki bezpieczeństwa?
Elementy ochronny osobistej zwane szelkami są to środki ochronne stosowane w pracach wykonywanych na wysokościach. Z definicji, prace wykonywane na wysokości dotyczą stanowisk pracy znajdujących się powyżej 1 m nad powierzchnią gruntu.
Ochronne szelki bezpieczeństwa swoją budową przypominają uprząż wspinaczkową. W ich konstrukcji można wyróżnić dwie taśmowe pętle zakładane na uda oraz dwie pętle zakładane na każde z ramion. Całość taśm połączona jest na plecach i zapinana na klatce piersiowej. Taśmy szelek posiadają dodatkowo uchwyty regulacyjne służące dopasowaniu wielkości pętli do wymiarów osoby noszącej.
Cała konstrukcja ma na celu odpowiednie zabezpieczenie pracownika przed upadkiem.
Rodzaje i zastosowanie szelek bezpieczeństwa
W zależności od modelu szelki mogą posiadać punkt zaczepowy służący do mocowania liny asekuracyjnej z przodu na klatce piersiowej lub z tyłu na plecach. Niektóre dostępne w ofercie BHP Gabi egzemplarze szelek bezpieczeństwa posiadają także wbudowane kamizelki odblaskowe służące poprawie widoczności pracownika na stanowisku pracy.
Szelki służące ochronie przed upadkiem z dużej wysokości najczęściej stosuje się podczas:
- prac rozbiórkowych budynków
- prac budowlanych prowadzonych przy mostach, estakadach lub dużych zbiornikach
- prac leśnych typu ścinka drzew
- pracach wykonywanych na dachach i przy elewacji budynku