W ostatnich latach coraz więcej słyszy się o zielonej energii. Jest ona nie tylko korzystna dla środowiska naturalnego, ale także znacznie tańsza niż energia pochodząca ze źródeł kopalnych. Dokładając do tego stale rosnące ceny prądu, a także nieustanne postulaty ekologów z całego świata, perspektywa korzystania z odnawialnych źródeł energii staje się jeszcze bardziej kusząca.
Odnawialne i nieodnawialne źródła energii
Do surowców nieodnawialnych zalicza się przede wszystkim paliwa kopalne, a zatem węgiel, ropę oraz gaz ziemny. Naukowcy biją na alarm, że korzystanie z tych źródeł energii może wywierać bardzo negatywny wpływ na środowisko naturalne, a tym samym na zdrowie ludzi i sytuację ekonomiczną poszczególnych regionów.
Czym są jest OZE?
Zasoby odnawialnych źródeł energii bardzo szybko się odbudowują. Korzystanie z nich w żaden sposób nie grozi deficytem i nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego.
Energia odnawialna pochodzi z takich źródeł jak:
- elektrownie wodne, wykorzystujące energię grawitacyjną wody,
- elektrownie wiatrowe wykorzystujące moc wiatru,
- elektrownie fotowoltaiczne wykorzystujące promieniowanie słoneczne,
- elektrownie geotermalne wykorzystujące energię cieplną Ziemi,
- biopaliwa, gdzie wykorzystywana jest biomasa pochodzenia roślinnego.
Korzyści płynące z używania odnawialnych źródeł energii
Korzystanie z zasobów odnawialnych niesie za sobą mnóstwo korzyści. Jednym z nich jest bezpieczeństwo energetyczne. Korzystanie z OZE nie zmniejsza zasobów surowców i tym samym nie stwarza ryzyka ich wyczerpania.
Innym ważnym aspektem jest niezależność energetyczna na arenie międzynarodowej, gdyż dostęp do OZE jest praktycznie w każdym miejscu. Energia pochodząca odnawialnych źródeł jest również znacznie tańsza, a jej pozyskiwanie ogranicza emisję CO2 do atmosfery.
Tym samym zrezygnowanie z konwencjonalnych elektrowni węglowych pomoże zmniejszyć emisję szkodliwych substancji przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego.