Klej do kontaktu z żywnością – zastosowanie

klej do kontaktu z żywnością

Substancje zawarte w klejach są często toksyczne, mają intensywny zapach lub wchodzą w reakcje z produktami spożywczymi, dlatego z uwagi na bezpieczeństwo konsumenta UE wprowadziło rozporządzenia dotyczące materiałów mających kontakt z żywnością, obejmujące również kleje. Kleje posiadające certyfikat zgodności z unijnymi dyrektywami dotyczącymi materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w gospodarstwie domowym.

Kwestie prawne

Zgodnie z rozporządzeniem ramowym UE materiałami do kontaktu z żywnością określamy materiały, które są przeznaczone do kontaktu z żywnością, już pozostają w kontakcie z żywnością lub mogą być w odpowiedni sposób doprowadzone do kontaktu z żywnością i w związku z tym wprowadzać swoje składniki do żywności w normalnym lub przewidywanym użytkowaniu.

Ogólne zasady bezpieczeństwa dla tych materiałów obejmują wymaganie, aby nie uwalniały one swoich składników do żywności w ilościach szkodliwych dla ludzkiego zdrowia, nie zmieniały składu żywności w sposób niedopuszczalny oraz nie powodowały zmian organoleptycznych (w smaku lub zapachu) żywności. Jak dotąd nie zostały wydane rozporządzenia szczegółowe dotyczące klejów.

klej do kontaktu z żywnością

Praktyka

Z braku szczegółowych rozporządzeń, kleje używane w produkcji opakowań wielomateriałowych, papierowych czy foliowych do żywnością muszą spełniać ogólne wymogi, lub wymogi szczegółowe ustanowione dla konkretnego materiału, do którego produkcji są wykorzystywane. Ostateczna odpowiedzialność prawna ciąży na przedsiębiorcy, który wprowadza opakowanie na rynek.

Certyfikowany klej do kontaktu z żywnością przyda się również do majsterkowania i dokonywania drobnych napraw w domu. Użycie toksycznego kleju do przedmiotów z drewna lub ceramiki, które mają służyć do podawania lub przechowywania żywności grozi konsekwencjami zdrowotnymi.